ALKOHOLIZM NIEULECZALNY?

Alkoholizm nieuleczalny, więc po co się leczyć?

Alkoholizm jest chorobą nieuleczalną – te słowa niemal dla każdego alkoholika brzmią jak wyrok. Jeszcze dobrze nie zdąży się rozpalić światełko nadziei na lepsze, zdrowe i przede wszystkim normalne życie, a już nie widać sensu na jego podsycanie. Alkoholik jeszcze nie zaczął się leczyć, a już wie, że konsekwencje swej choroby będzie ponosił do końca życia. Po co więc przechodzić leczenie odwykowe? Przecież nie piję dużo, przecież jeszcze się kontroluję, przecież każdy kiedyś umrze….

Skutki choroby alkoholowej

Niezależnie od tego, ile, w jakich odstępach spożywamy alkohol, musimy zawsze mieć pełną świadomość tego, że jest to trucizna, która wyniszcza nasz organizm, prowadząc ostatecznie do śmierci. Nie należy też błędnie zakładać, że spożywanie mniejszych ilości, eliminuje też ryzyko tak zwanego zapicia się na śmierć, a tym samym jest bezpieczne dla pijącego. Śmierć może nastąpić na skutek wielu chorób wywołanych alkoholizmem, na przykład marskością wątroby, miażdżycy, zaniku pracy serca. Wielu alkoholików jest zdania, że terapia odwykowa nie jest im potrzebna. W rezultacie alkohol destrukcyjnie wpływa na ich myślenie, psychikę i stany emocjonalne, to z kolei może prowadzić do myśli samobójczych. Alkoholizm to nałóg, popychający nas do coraz częstego picia, nawet w sytuacjach, gdzie bezwzględnie powinniśmy tego unikać, na przykład w pracy czy zamierzając prowadzić samochód. Brak kontroli może też prowadzić do śmiertelnych wypadków. Pierwszym i najważniejszym powodem, dla którego warto podjąć leczenie odwykowe jest chęć dalszego życia. Zaprzestanie picia nie tylko pozwoli znów mocno chwycić ster w dłonie, ale przede wszystkim stworzy szansę na zregenerowanie się organizmu.

Alkoholizm można zaleczyć, ale nie można odzyskać kontroli nad piciem.

Każda terapia alkoholowa przyniesie wymierne skutki, jeśli pacjent od początku leczenia zrozumie, że alkohol jest dla niego trucizną. Ta prosta zasada najczęściej budzi u leczonych najwięcej wątpliwości. Z jednej strony chcą oni poddać się terapii, ponieważ mają świadomość, iż prywatny ośrodek leczenia uzależnień to ostateczne miejsce, gdzie uzyskają pomoc. Z drugiej strony nie potrafią wyobrazić sobie, że po skończonym leczeniu nigdy więcej nie sięgną po alkohol. Rodzą się, więc wątpliwości. Po co się więc leczyć skoro do końca życia będę alkoholikiem, skoro do końca życia będę musiał ze wstydem w oczach odmawiać toastu na imprezach, skoro do końca życia będę musiał kontrolować swoje zachowania i swoją wolę? I niestety alkoholik nie uzyska tu odpowiedzi, na którą być może tak bardzo czeka. Alkohol bowiem tak mocno wpłynął na jego psychikę, świadomość, umysł i organizm, że nawet po kilkunastu latach przerwy, napicie się choćby niewielkiej dawki spowoduje nawrót choroby. I właśnie po to jest również terapia alkoholowa, by odkryć uroki życia bez alkoholu, by nauczyć się mówić otwarcie i bez wstydu o swojej chorobie i by zrozumieć, że alkohol to nie tylko rozpacz i cierpienie dla alkoholika i jego bliskich, ale przede wszystkim, że alkohol to śmierć, która przecież nie musi przyjść tak nagle i szybko.

 

LECZENIE ALKOHOLIZMU w komfortowych warunkach w Dziwnówku nad polskim morzem.

Zapewniamy dyskrecję, komfortowe warunki, 1 i 2 osobowe pokoje z łazienkami oraz apartamenty.

Wykwalifikowani, doświadczeni terapeuci z certyfikatami.

Zadzwoń po więcej informacji: 606 494 846

Terapia uzależnień: terapia poznawczo – behawioralna. 

Skuteczna psychoterapia alkoholizmu (leczenie alkoholizmu), to niewątpliwie taka, która prowadzi do zaprzestania picia i pozwala przez długi czas wytrwać w abstynencji. Dlatego ważne jest skoncentrowanie się w niej na zachowaniach osoby uzależnionej, jak i na sposobie myślenia.

Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowychrekomenduje terapię poznawczo – behawioralną, jako najskuteczniejszy sposób leczenie alkoholika czy hazardzisty. Taka terapia polega bowiem na zmianie sposobu myślenia (sfera poznawcza) i na zmianie zachowania (część behawioralna). Leczenie alkoholizmu.

 Leczenie alkoholizmu.  Zmienić myślenie osoby uzależnionej.

Trwając w nałogu, osoba uzależniona od alkoholu często nie zdaje sobie sprawy, jak bardzo sama kreuje rzeczywistość. Rzeczywistość, w której jedynym rozsądnym wyjściem z każdej sytuacji czy z każdego problemu jest sięganie po używkę czy wykonywanie jakiejś czynności (np. gry hazardowe).

Wszystko dostosowuje do własnego światopoglądu, nie zauważając, jak łatwo sama siebie pogrąża w nałogu. Takie błędne myślenie jest jednak problematyczne nie tylko w samej fazie leczenia nałogu, ale przede wszystkim w okresie utrzymaniu abstynencji. Niezbędne jest leczenie alkoholizmu.

Alkoholik nie umiejąc sobie np. poradzić z przeświadczeniem, że odmawianie jednego kieliszka na przyjęciu czy podczas towarzyskiego spotkania z kolegami jest takie niemęskie bądź,  że wszyscy niepijącego alkoholika uważają za dziwnego i męczącego, zaczyna się zastanawiać czy w ogóle warto odstawić alkohol.

A co ważniejsze analizuje, co mu dała terapia alkoholizmu. Jeśli nie zmieni sposobu myślenia, szybko dojdzie do przekonania, że nic i wróci do nałogu.

Dlatego terapia poznawczo – behawioralna zakłada wyłonienie tych obrazów i odpowiednie ich przepracowanie, tak by nie utrudniały przeprowadzenia całej terapii. Co jednak jest ważne, w ramach leczenia, terapeuta nie narzuca osobie uzależnionej schematów myślenia, a jedynie pracuje z nią tak, by mogła ona sama wytworzyć sobie nową rzeczywistość, w której będzie umiała się na przyszłość odnaleźć.

Leczenie alkoholizmu. Nacisk na zachowanie czy myślenie?

Leczenie alkoholizmu, w tym również terapia behawioralno – poznawcza nastawiona jest na indywidualny tryb pracy z uzależnionym. Dlatego podejmując leczenie alkoholika czy hazardzisty, terapeuta musi najpierw poznać jego cele, potrzeby i oczekiwania, do których dostosuje program. Ten program może być bardziej poznawczy bądź bardziej behawioralny, ale zawsze będzie miał jeden cel – pomóc w walce z nałogiem i w utrzymaniu abstynencji. Leczenie alkoholizmu koncentruje się na „tu i teraz”, pomaga rozwiązywać problemy i spojrzeć na nie zarówno z pozytywnej, jak i negatywnej strony, ukazując pacjentowi różnice i pozwalając mu decydować, z których schematów chce korzystać.

Leczenie alkoholizmu przy pomocy hipnozy też jest pomocne, ale jednak tylko jako leczenie wspomagające.

 

OBJAWY ALKOHOLIZMU

Objawy alkoholizmu.

 Uzależnienie od alkoholu można rozpoznać już w bardzo wczesnym stadium choroby. Wiele osób zarówno uzależnionych od alkoholu, jak i pozostających w bliskim otoczeniu alkoholika nie dopuszcza do siebie jednak tej myśli, nadal wierząc w stereotypy, że alkoholikiem jest tylko dziennie upijający się do nieprzytomności sąsiad. Problem staje się za to mniej dostrzegalny u osób wykształconych czy inteligentnych. Kiedy więc powinniśmy przypuszczać, że my bądź ktoś nam bliski ma problem z alkoholem?

 Objawy alkoholizmu:

 –  Silne pragnienie, a nawet odczuwanie przymusu spożywania alkoholu – przez długi czas osoba uzależniona nie przyznaje się do tego, twierdząc np., że pije, bo ma na to właśnie ochotę itd. Łatwo jednak zaobserwować u niej szukanie jakichkolwiek pretekstów do picia, a także prowokowanie różnych sytuacji, dzięki którym będzie jej prościej wytłumaczyć późniejszą potrzebę napicia się.

– Brak kontroli nad spożywaniem alkoholu – osoba uzależniona nie zna granic i umiaru. Efektem jest często picie do nieprzytomności.

– Tak zwany zespół abstynencyjny, – czyli widoczna reakcja organizmu na brak alkoholu we krwi – dość charakterystyczne symptomy to: zaczerwienienie twarzy, nadmierna potliwość, drżenie rąk, powiek. Do tego dochodzą stany lękowe, wymioty, bóle głowy i brak apetytu.

– Potrzeba spożywania coraz większych dawek alkoholu.

–  Brak reakcji na konsekwencje wynikające z picia – Alkoholik nie zważa na skutki picia, np., mimo że już kilka razy został skazany za pobicie po alkoholu, pije nadal. Również strata rodziny, domu, pracy często nie prowadzi do próby podjęcia walki z nałogiem.

– Osoba uzależniona ma bardzo mało zainteresowań niezwiązanych bezpośrednio czy pośrednio z alkoholem. Rzadziej więc czas wolny spędza na czytaniu książki, długim spacerze z psem czy choćby zabawie z dziećmi na lodowisku, placu zabaw czy w parku. Wszystkie rozrywki czy zainteresowania sprowadzają się natomiast do alkoholu. Szuka miejsc, gdzie można się napić, osób, które też nie stronią od alkoholu czy sytuacji, które stwarzają okazję do picia.

 Wszystkie z tych objawów są łatwo dostrzegalne. Nie oznacza to jednak, że należy je samemu diagnozować. Warto spotkać się z terapeutą, który mając doświadczenie w leczeniu uzależnień, potrafi też określić stadium choroby i wie, jaka terapia odwykowa może przynieść dla nas czy bliskiej nam osoby pożądany rezultat.

 

 

Uzależnienie od alkoholu

Jak szybko uzależnimy się od alkoholu?

Ludzie często zadają tego rodzaju pytania. Jak szybko nauczę się języka, jak szybko zdam prawo jazdy czy właśnie jak szybko mogę uzależnić się od alkoholu. Tymczasem odpowiedź nigdy nie będzie jednoznaczna i bardzo zależna od preferencji i cech samego człowieka. Jedno jest jednak pewne – alkoholizm rozwija się po cichu, często nie ma więc znaczenia czy szybko, ale, w jaki sposób.

Kobiety uzależniają się szybciej?

Według lekarzy choroba alkoholowa (właściwie: uzależnienie od alkoholu) u kobiet rozwija się szybciej, ponieważ ich odporność jest aż pięć razy niższa aniżeli u mężczyzn. W dużej mierze jest to zasługa sporych różnic genetycznych. Z badań, bowiem wynika, że kobiety mają w organizmie o wiele mniej enzymów odpowiedzialnych za przerabianie alkoholu. Ponadto wpływ tutaj ma także społeczny obraz kobiety – idealnej matki i żony. Potępienie dla pijących na ławce, czy przebywających w lokalach kobiet jest tak duże, że najczęściej, by uniknąć w przyszłości wykluczenia społecznego, piją one w ukryciu, w osamotnieniu, a przede wszystkim bardzo długo nie chcą się przyznać, że to właśnie one mają problem z nałogiem.

Nie tylko alkohol ma wpływ na nasze uzależnienie.

Dla wielu wciąż pozostaje zagadką fakt, że jedni uzależniają się szybciej, drudzy wolniej, a trzeci mimo spożywania alkoholu wcale. Tymczasem dzieje się tak, gdyż na uzależnienie od alkoholu wpływ mają również nasze geny i środowisko, w którym przebywamy. Dlatego trudno powiedzieć czy wystarczy pić regularnie nawet niewielkie dawki alkoholu przez około dwa tygodnie, by alkoholizm zaczął atakować nasz mózg. Złudne jednak może być przekonanie, że pijemy dużo, a mimo to się nie uzależniamy. Zwłaszcza, jeśli nie stwarzamy okazji, by przekonać się, czy alkohol nie rządzi już naszym umysłem i organizmem. W pułapkę szczególnie wpadają osoby z „mocną głową”, niewidzące aż tak rażących skutków picia alkoholu. Przeświadczenie o silnej woli i wysokiej odporności może, bowiem zgubić ich o wiele szybciej, niż tych, którzy piją mniej. Niezależnie jednak od posiadanych genów, wpływu środowiska czy uwarunkowań charakteru z pewnością szybko i skutecznie uzależni się każdy, kto alkohol wpisze na stałe w swoją zwykłą codzienność. Nawet, jeśli będą to małe dawki, będą one na tyle często spożywane, że zapoczątkują pierwszą fazę choroby alkoholowej.

Zamiast więc zadawać sobie pytanie, jak szybko można się uzależnić od alkoholu, lepiej zapytać samego siebie, po co piję?

Po co jest mi potrzebny alkohol? Co on mi tak faktycznie daje? Ponieważ szukanie tego rodzaju odpowiedzi, by uspokoić samego siebie, że problem nie istnieje, może bardzo szybko zaprowadzić nas właśnie na odwyk alkoholowy….

 

 

 

 

Dyskretne leczenie alkoholizmu i hazardu. Nasz ośrodek terapii uzależnień, nad polskim morzem, otwiera przed Tobą szansę na ważną zmianę w Twoim życiu.

                                                                                                Zadzwoń tel. 606 494 846

Zrób to dla siebie i swoich najbliższych, przecież twierdzisz, że rodzina jest dla Ciebie najważniejsza!

Komfortowy ośrodek leczenia uzależnień.

W spokojnym miejscu, w uroczej miejscowości wczasowej Dziwnówek.

 

 

Zadzwoń tel. 606 494 846

Panie Marku,

DZIĘKUJĘ.

Za to, że odzyskałam wspaniałego tatę, za spokój mojej mamy, za wspólne trzeźwe święta, za wesołe wakacje, za to że moje dziecko ma fantastycznego dziadka, za wszystkie żarty i wygłupy, których tak brakowało, za to że teraz mogę na niego ZAWSZE liczyć.

Ojciec pił od zawsze – mając 33 lata nie potrafiłam sobie wyobrazić, że może być inaczej. Bo ja nie znałam innego życia, nie znałam ojca trzeźwego. Bo jak się zdarzyło, że akurat nie wypił to był zły, a i tak wiedziałam, że liczyć na niego nie mogę, bo za chwilę znów się upije. Jako dorosła kobieta nie mogłam zrozumieć mamy – zostaw go, powtarzałam jej nie raz. Ale ona nie chciała, chociaż nadziei na zmianę nie miała. Jak pił non stop to zmuszała go do jedzenia, żeby się nie wykończył, ale nie zostawiła go. Powiedziała, że bez niej skończy w rynsztoku. I przyszedł dzień kiedy on sięgnął dna – budził się w nocy i pił wódkę. Siostra siłą zawiozła go na odtrucie, a ja zaczęłam szukać terapii. Szczerze – myślałam, że się nie zgodzi. Że się przerazi, że to nie dla niego. Ojciec człowiek prosty, niewykształcony, który w życiu książki nie przeczytał, na terapię? Czy on coś zrozumie? Czy się będzie potrafił wypowiedzieć? Czy się odnajdzie w takim miejscu? Znalazłam Ośrodek w Dziwnówku, zadzwoniłam to Pana Marka, i się dowiedziałam, że mama może jechać razem z nim. Iskierka nadziei. Zgodził się, bez protestów. Chciało mi się płakać, jak ich zostawiałam w Ośrodku. A teraz tydzień temu chciało mi się płakać z radości – byliśmy u Pana Marka po odbiór medali. Za rok trzeźwości.

Jeszcze raz wielkie dziękuję dla Pana, Panie Marku, pańskiej żony, Pana Włodka, niezastąpionej Pani Irenki i dla cudownych ludzi, którzy współuczestniczyli w terapii.

 

Jedno z moich najważniejszych marzeń – odhaczam na liście jako zrealizowane ( i oby tak pozostało na zawsze).

                                                                                                                      Córka alkoholika

Piękne położenia ośrodka

Ośrodek w Dziwnówku/Wrzosowo 339